RPSN - nejdůležitější ukazatel ceny úvěru

Zájemci o úvěr se často nechají zlákat nízkých úrokem, avšak mnohem důležitějším ukazatelem je roční procentní sazba nákladů. Tzv. RPSN zahrnuje všechny náklady spojené s úvěrem a úrokovou sazbu. Pokud uvažujete o úvěru, všímejte si u jednotlivých nabídek výše RPSN, od které se odvíjí, o kolik úvěr přeplatíte.

Součástí RPSN jsou náklady spojené s půjčkou

Všechny bankovní a nebankovní instituce musejí uvádět v reprezentativních příkladech výši RPSN, ovšem neposkytují záruku, že tuto výši RPSN skutečně dostanete. Při stanovení výše RPSN finanční společnosti přihlížejí k Vaší bonitě a schopnosti dostát svým závazkům. V roční procentní sazbě nákladů jsou schovány poplatky za posouzení úvěrové žádosti, uzavření smlouvy, vedení účtu nebo převod peněžních prostředků.

RPSN u bankovních úvěrů bývá nižší

RPSN je uváděna jako roční a pomáhá porovnat výhody a nevýhody jednotlivých úvěrů. Nejdráže vycházejí krátkodobé půjčky, u nichž hodnota RPSN dosahuje až několika tisíc procent. Obecně lze říci, že banky půjčují za nižší roční procentní sazbu nákladů než nebankovní společnosti. Klienti se ale musejí u banky připravit na delší schvalovací proces, dokládání většího množství dokumentů a přísnější posouzení.

K výpočtu RPSN použijte online kalkulátor

Zákon č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru udává, že věřitelé jsou povinni uvádět u úvěrových nabídek RPSN a informovat spotřebitele o nákladech spojených s půjčkou. Výpočet RPSN podle vzorce je poměrně složitý a vyplatí se využít různé online kalkulačky. Ve výpočtu RPSN se zohledňuje výše úvěru a splátek, poplatky, termín poskytnutí a splatnosti splátek. Naopak do výpočtu RPSN se nepromítají poplatky za doplňkové služky a sankce.

Na co si dát pozor?

Nepodléhejte klamům v reklamách, v nichž je uvedena RPSN od... procent. Málokterý žadatel o úvěr získá RPSN v reprezentativním příkladu. Úvěrové společnosti to odůvodňují tím, že má žadatel nedostatečnou bonitu, půjčuje si jinou částku, než jaká byla uvedena v reklamě nebo že náklady za vedení účtu a platební transakce nejsou zahrnuty do reklamního sdělení. Vždy si proto nechte od finančních společností vyčíslit, jaká je konečná částka úvěru.
© 2016 Temínované-Vklady-Srovnání.cz, Všechna práva vyhrazena.
Kontakt